15. september 2023

Tekk sai seinale.

Selle tekiga alustasin juba 2016.aastal legendaarse Anu Kaburi juhendamisel. Teki lõplik valmimine võttis aega mitu aastat, sest vahepeal jäi tekk korduvalt ootele - küll oli aega vähe, siis jälle ei olnud mõne lille värvi osas häid mõtteid. Kui tikkimise osa lõpuks valmis, jäi asi jälle toppama, sest ma ei suutnud otsustada, milline äär tekile teha: kandiga või kandita, heegeldatud või eriti rikkalikult heegeldatud. Teate, otsustamine ei ole kaalude tugevaim külg :) 

Viimaks sai tekk põhjakangaga sama tooni, ühevärvilise äärepitsi. Mul on selle lahenduse üle nii hea meel! 

Nüüd ootas tekk mitu-mitu kuud, et leida mu kodus õige koht. Vaatasin siia ja sinna ning lõpuks panin ta ikka kohta, kuhu 6 aastat tagasi (teki alustamise ajal) selle planeerinud olin ehk elutuppa, sohva juurde küljeseina. 

Teki ääred kantisin tagantpoolt kangaga (vt alumiselt fotolt). Nii on teki ääred tugevamad ja tõstmisele vastupidavamad - mul on üsna õhuke ja kerge kangas. Kantimist tegin käsitsi ja nii, et pealtpoolt ei oleks õmblusi näha. Siinkohal oli abiks nipp, et kant oleks nii lai, et ulatuks tikandi alguseni.

Minu tekk on inspireeritud Eesti Vabaõhumuuseumis asuvast tekist (selle tikkis 16-aastane Merike Varik Võrus, sünd 1960.a, EVM E 313:15), kust võtsin kujunduse. Värvid, tehnika ja lillede olemus on minu omalooming. 

Hiljem märkasin sarnast tekki (aga hoopis kolmanda värvikombinatsiooniga) ühes Nõukogude Naises. Selle oli tikkinud Aliide Lillak Viljandis (sünd 1932. a). Tema tekk on säilitamisel ERMis (ERM A 794:201). 

Aga kus tuli neil kahel inspiratsioon? Uurisin ja puurisin ning mulle tundub, et nende tekkide suured lilled (kus suurema lille peale on omakorda tikitud väikesed õied) tulevad Ekaterina Noodi 1920.ndatel tikitud tekkidelt. Ja tema omakorda on "kirjad vaadanud vabrikurättidelt"(ERM A 561:230). Olgu, kuidas on, iga tikkija käekiri on täiesti erinev! 

Minu teki suurus (koos äärepitsiga) on 97 x 151 cm.

Minult on korduvalt uuritud, kui mitu tundi võtab aega sellise teki tikkimine. Mõõtsin ära ühe nurga tikkimise - selleks läks umbes 40 tundi. Seega kogu teki tikkimiseks kulub umbes 4x40=160 tundi. 

Samas lisandub sellele keskmise osa tikkimine, kogu teki mustri kavandamine ja pealekandmine, tikandi viimistlemine (üliettevaatlik aurutamine), kandi ja riputuskanali õmblemine, äärepitsi heegeldamine ja teki külge õmblemine. 

Nii et kõik kokku võtab aega tublisti üle 200 töötunni.

Instagrammis @annelikudugurmee 

Facebookis @kudugurmee

4 kommentaari:

 1. Anonüümne19/9/23 11:31

  Kaua tehtud kaunikene-jääb sellise töö puhul lahjaks ütlemiseks.Kaua tehtud-ime-ime-imeline-ikka vähe.Anneli sa oled super meister.Tänud esiemade traditsioonide jätkamise ja säilitamise eest!
  Ilusat sügist!Astrid

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tänan, Astrid! Mul endal on ka nii hea tunne, et midagi suurt ja efektset sai valmis.

   Kustuta
 2. Väga-väga ilus! Võid enda üle uhke olla! Need värvid ja kõik see kokku... Imeline!

  VastaKustuta