30. detsember 2013

Kokkuvõte 2013.

Ilma pikema sissejuhatuseta ütlen vaid, et seoses käsitööga on mul igal aastal hullumeelsed plaanid – sellised, mis eeldavad, et nädalas on vähemalt 10 päeva, kõik need päevad on pikad ja valgusküllased, puuduvad kõiksugu muud kohustused ja haigused. Ning kõige tipuks ma tõesti peaksin kõik need oivalised tunnid kasutama käsitöö tegemisele, mitte aga teiste tegemiste imetlemisele... No jah, tegelikkus on kõik teistsugune, kahjuks (või õnneks, sest muidu oleks vist mu juhe ammu koos).

2013. aastaks planeerisin oma tööd nii, et aasta igaks nädalaks oli sätitud vaid 1 töö. Täpselt nii, et iga kord kui mõni hea idee tekkis, kirjutasin selle kalendri mõnele vabale nädalareale. Igaks kuuks tekkis nii järk-järgult umbes 4 (käsi)tööd. Mõne mahukama „toote“ jaoks reserveerisin ka 2 nädalat, aga väiksemad tööd rihtisin nädalale, kus nagunii sai vähem aega näputööle pühendada (nt pühade või reiside vms tõttu). Vajadusel tõstsin oma tegemisi ka jooksvalt ümber.

Muide, varude üleostmise pidurdamiseks oli selline skeem väga hea. Jätkan ka tuleval aastal...Seega olin 2013. aastaks planeerinud 46 eset, sh 8 salli (neist 2 pitssalli), 5 paari sokke, 5 paari kindaid, 5 põlle, 3 suuremat tikandit, 2 kampsunit, 2 tuunikat, 2 lapitekki, 2 paari sukki, 2 paari pitspõlvikuid, 2 mütsi, sussid, säärised, lapse retuusid, mehe vest, lapiseelik jne. Valmis sai üle 35 eseme... Midagi eelnimetatutest jäi tegemata ja mõned võtsin plaaniväliselt vahele.Päris palju mu aasta alguse plaanides lõi segi kudumisalane täiendkoolitus. Tegelikult oli see muidugi ütlemata vajalik ja huvitav aeg, sest Anu Pink ja Kristi Jõeste õpetasid seal selliseid suka-kinda kudumisvõtteid, mida ma naljalt muidu poleks osanudki tähele panna, rääkimata teostamisest. Kursuse lõpus valmisid mu selle aasta ühed tähelepanuväärsemad tööd: Mustjala sukad (ülal) ja Muhu labakindad.Tasakaaluks traditsioonilisele eesti kudumile ihkas hing ka midagi ise luua ning nii valmisid mul mõned pitskudumid.See sinine topp oli täiesti plaaniväline tegemine. Aga on ju nii, et vahest ei saa häid ideid ootele jätta...Sel aastal ei jõudnudki ma rohkem kui 3 pitsilist salli teha. Kõik said kolmnurksed. Minu lemmikuks osutus siiski ülevalt keskelt suunaga alla laiusesse kudumine. Mitte nii nagu see vesiroosikirjaga rätt, mille kudumist alustasin altnurgast. NB! Selle räti juhendi kirjutasin ka üles (leitav septembrikuu postitustest).2013.a valmis mu elu esimene lapitekk. Jäin täitsa rahule, kuigi nüüd näen küll, et raam on (võrrelduna põhiosaga) liiga lai... Tekk on aktiivses kasutuses.
Kahju, et teist ei jõudnud – see on juba uue aasta nimekirja pandud.Aga sellele mantlile olen aasta jooksul palju kiitvaid hinnanguid saanud.Järgmise aasta tegemised on suures osas juba paigas – kes tahab minult midagi tellida, kiirustage!

Hetkel aga on mu plaanid sellised:
1. mees peab omale lõpuks minu kootud vesti saama (alpakavillane lõng olemas),
2. Atsile koon kampsuni (arvatavasti triibulise, lambavillane lõng olemas),
3. Kristina villased palmikutega põlvikud (lõng olemas),
4. mohäärist sviiter mulle endale (arvatavasti Anna juhendi järgi, lõngasid on mul palju, tuleb raske valik!),
5. veel ühed pitsilised põlvikud (seekord tuleb juhend ka kirja panna, lõng vist olemas),
6. 5 pitssalli (lõngad ammu olemas),
7. Mustjala sõrmikud,
8. üks vallatu kootud tuunika (lõngad ootel eelmisest suvest, idee niisamuti),
9. suur lapitekk Anni tuppa (kangad olemas),
10. spiraalseelik (pidin ju 6 paaniga ka tegema – kangad olemas),
11. linase-puuvillasegu lõngast topp harutada ja uuesti kududa (Anna juhendi järgi tehtud langeva kaelusega topp tuli mulle pisut kitsas - tuleb mõelda, mida teha...),
12. tahaks üht suurt (arvatavasti meriinovillast) pleedi, mille sisse end ntx vabaõhuetenduse ajal mässida!
13. Annile uus kootud suvetopp, sest eelmisest kasvas ta välja (puuvillasegu lõng olemas).
14. mulle oleks ka vaja üht suvekampsunit (lõng teadmata, millest küll teha, et ei oleks kare - puuvillasest??),
15. fuksiakarva boolero vms pitsilist (no see plaan on mul juba vähemalt 2 aastat olnud, materjal muidugi olemas),
16. üks talvine tuunika (materjali ja tegumoe osas pole „tellija“ veel otsustanud),
17. mõned tikandid,
18. mõned taaskasutusprojektid nii õmblustööde kui ka kudumite vanutamise näol,
19. järgmiseks talveks sokke, kindaid lastele ja teistele.

Nii, nüüd tundub, et heegeldamist ei tulegi... Kahju... Võiks ikka... Tuleb mõni hea idee leida! Näiteks seesama kott, teiste värvidega... Võib-olla...
Tegelikult ka pleedi võiks ju hoopis heegeldada...Vahvat aasta viimast päeva ja tegusat uut aastat!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar