28. aprill 2021

Heegeldatud lambivari.

 

Mu abikaasale meeldib vana mööblit jms putitada. Tundub, et eriti sobib talle lihvimise ja lakkimise/õlitamisega piirduvad tööd, aga mõnikord on ta isegi õmblusmasina taha istunud. 

Selle põrandalambi soetasime aastaid tagasi ühelt Tartu daamilt ja abikaasa sättis selle juba ammu ka töökorda. Viimast lihvi jäi aga ootama lambivari. Lambi vana vari oli heledast kangast ja küllusliku tumepunase sametise bordega. Oli väga ilus ja suursugune! Aga paraku olid kõik kangad kulunud, pleekinud, katkised. Ostsime uued kangad ja puha... Abikaasa õmbles esiti valmis lambivarju voodri ehk valge siseosa. Kui vari sai lambile sellisena peale pandud, tundus mulle, et sellise valgena sobib see meie elutuppa isegi paremini - jääb tagasihoidlikum ja helgem. Niimoodi voodrikangaga kaetuna püsiski põrandalamp mu diivani kõrval paar aastat. Mingi hetk ma isegi näppisin neid sahtlis ootavaid teisi kangatükke, et vari lõplikult valmis õmmelda, aga sinna need ikka jäid. Ja siis turgatas, et äkki prooviks hoopis varju kududa või heegeldada. Kuna kodus oli sobiva jämeduse ja tooniga heegeldamis-lõng, siis läkski just see käiku. 


Lõng on pehme nõuka-aegne puuvillane toode. See sobis lambivarjule hästi, sest pits ei pea vormi hoidma - varjul on tugev toetav vooder ja tugipulgad. Samas venis pits parasjagu, nii et ma ei pidanudki väga täpseid kalkulatsioone tegema. 

Heegelnõel oli numbriga 3 mm.


Külje heegeldamist alustasin ülemisest (kitsamast) servast. Varju pealmise osa heegeldasin hiljem põhiosale külge. Väljastpoolt sissepoole heegeldamine ja pidev kahandamine on tegelikult üpris tüütu ning väheste kogemustega heegeldajatele ma seda ei soovita (saab ju alustada ka keskelt ja kasvatada ühtlaselt nagu näiteks mütsi heegeldamisel ning siis jätkata kohe varju küljeosaga). Ma olin lihtsalt nii kannatamatu ning tahtsin kohe küljemustri sobivust näha.


Lamp ise on ka väga hea - saab reguleerida nii lambi kõrgust kui varju kallet, muidugi saab varju liigutada ümber lambivarre. Ja lisaks...


... sellel põrandalambil on kohvilaud (või raamatu- ja prillilaud, kuidas keegi soovib). Jah, ma tikin aeg-ajalt ikka oma tekki 😍 Aga veel...


... põrandalambil on all imeilus lehehoidja. Mina hoian seal peamiselt käsitöö-ajakirju - neid, mis vajavad veelkord ülelappamist. See pilt on tehtud eelmisel aastal - siis, kui parandasin üht vana tekki (see ripub nüüd trepi kohal seinal).  

Lamp ise on korralike rataste peal ning seejuures püsib hästi püsti.  Ühesõnaga, igati praktiline ja kaunis põrandalamp. 


Nagu mainitud alustasin heegeldamist ülemisest (kitsamast) servast ning A-lõike saavutamiseks suurendasin poole pealt järk-järgult aassilmuste arvu (neid, mis jäävad lehtede kõrvale). 

Alustasin 143 aasaga, mille peale heegeldasin 143 ühekordset sammast (mustriskeemil rida 1) ja seejärel tulid kõik ülejäänud read vastavalt allolevale mustriskeemile. Minu varjul on mustrit üksteise kõrval 11 korda. Külasta mind ka Instagrammis @annelikudugurmee 

ja Facebookis @kudugurmee

8 kommentaari:

 1. Anonüümne28/4/21 15:08

  Ükskõik mis sa ette võtad ,sellest saab ikkagi võrratult kaunis ese!!!
  Jõudu ja lennukaid ideid...
  Soovib Astrid

  VastaKustuta
 2. Väga ilus! Nii lamp kui ka lambivari! Sellist tahaks endalegi! :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh Malle! Hea vana lambi leidmine võib olla keeruline, aga kindlasti mitte võimatu. Ja varju tegemisega saad Sa kindlasti hakkama :)

   Kustuta
 3. Mulle nii väga meeldib, kui kootakse ja heegeldatakse midagi muud pale riiete. See lambike on imekena.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh, Ly! Mul on praegu selline faas, kus pigem tahaksin panustada kodu heaks (kodu sisustuseks), kui et rõivaid juurde vorpida. Kuigi eks neid sviitreid tekib ka paratamatult juurde :)

   Kustuta
 4. südamega tehtud tõõd tulevad alati ilusad , vastu tahtsi tehtud lähevad aia taha...

  VastaKustuta
 5. Imeilus lamp ja lambivari! Sinu tehtud pits on kaunis ja kiitus ka Sinu kaasale. Te olete meistrid! :)

  VastaKustuta