9. mai 2018

Lillad palmikud ja suur krae.


Aprillikuus ilmus järjekordne ajakiri "Käsitöö", kuhu kirjutasin juhendi palmikutega mantli kudumiseks. Kuna seekord oli ajakirjas suurem tähelepanu pööratud just suurtele (XXL) suurustele, siis sain selle idee ühildada ühe tellimustööga. Nimelt oli Urve juba ammu omale soovinud sooja, pikka ja pehmet kampsunit, millega ka soojemal talvel (ja külmal suveõhtul) õues jalutamas käia.


Lõngaks valisime alpakasisaldusega imepehme Drops Andes´i, mille võrratust värvivalikust meeldis Urvele kanarbikulilla toon. XXL-mõõdus kampsunile kulus lõnga 20 tokki ehk 2 kilo. Lõngaga oli abiks Sallike.ee

Lõngafirma värvikaardil ongi selle tooni nimeks kanarbik, aga mulle meenutab see värv  hoopis krookuseid :) Tegelikult on krookused veidi sinisemad. Tegin täna aias ühe toonituvastuse ringi, lõngatokk näpus. Kanarbikuõitega ma seda praegu võrrelda ei saanud, aga õues on mul üks priimulapuhmas küll täpselt samasugust lillat tooni. Ilus värv on - plaanin omale ka sellest midagi kududa!


Jämedale ja suhteliselt lauge keeruga lõngale meeldivad palmikud, tavaline parempidine või pahempidine kude ning 1+1 soonik. Kärjemuster jäi minu meelest kohe eriti ilus, lisaks toetab see suurt kudumit väga hästi, nii et sellega ma kokku ei hoidnud :)Nii suurel kudumil peavad olema taskud! Ma ei tahtnud ülevalt alla looklevaid palmikuid märgatavalt lõhkuda ega taskut nende peale panna ja nii sai kampsun endale sissekootud taskud. 

Varruka otsas on pikk soonikkude - nii saab varrukaotsa tagasi keerata just nii pikalt, kui on vaja.Uhke lai sallkrae on kootud lühendatud ridadega nii, et krae oleks kaela ümber laiem ja lopsakam kui nööbiliist. 

Ajakirjas on antud juhend suurustele XL-XXXL (rinnaümbermõõdule 116-130 cm). Kudumi pikkus on kõigil suurustel 100 cm. Tahan veelkord juhtida kuduja tähelepanu sellele, et suur palmikutega kudum on üsna raske ja venib pesu järel päris palju. Proovitöö ei veni pikkusesse iialgi nii palju, kui valmiv kudum. Kui on soov kududa samasugune 1 meetri pikkune kampsun, peaks viimistlemata kudumi pikkus tasapinnal (laual) mõõdetuna olema umbes 80-85 cm, mis seljas peaks võrduma maksimaalselt 90 cm seljapikkusega. Niisuguse arvestusega saate pärast pesu umbes 100 cm pikkuse kudumi. 
Ja veel - pesu ajal ei tohiks kudumit liialt venitada. Loomulikult tuleb kudum kuivatada tasapinnal (nt sooja põranda või kuivatusresti peal). Õnneks kuivab see üsna kiiresti.

Kuna ma unustasin Urve seljas tagumisest poolest pilti ja seda pole ka ajakirjast näha, siis üks hägusem foto ka seljast...


Imekaunis ja maitsekas Urve armastab ja hindab käsitööd väga. Ma ei ole teda kordagi näinud tikanditeta ja ta oskab neid nii hästi kõige muuga sobitada.


Ajakirjas on veel mitu kaunist kudumit, aga seekord jäi mulle (kui suurele taskute sõbrale) silma hea idee vabaheegelduse vallast. Lihtsale kleidile või tuunikale võib toredad taskud teha hoopis lõngajääkidest...


3 kommentaari:

 1. Väga lahe kampsun, toredad nööbid ja taskud ja see värv...! Kärjemuster on mulle ka alati meeldinud.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh, Ingi! Ma tegelikult ei tea, kas seda konkreetset mustrit nimetatakse kärjemustriks, aga seda ta meenutab.... ja kena on see küll.

   Kustuta
 2. Ülimalt ilus kudum ja tõeliselt särav daam! :)
  Kohe näha, et tellija ja tegija mõistavad üksteist ning koostöö on meeldiv teile mõlemale. :)

  VastaKustuta