12. juuli 2011

Juuru ainetel särk pojale.Sellele särgile ei teinud ma varrukale pilutikandit nagu eelmisel särgil. See eest tegin aga kraele samasuguse püvisilmpistetikandi nagu on varrukasuul. Kuna särk tuli minu arust pisut kitsas, tegin alla ka lõhikud. Särki kasutades tunduski, et kui tahta seda pükste peal kanda, on lõhikutega kenam.


Siin väike ülevaade sellest, kuidas neid Juuru särke tegin:
1. Pesin linase kanga läbi (masinas, max temperatuuril).
2. Võtsin lastelt järgmised mõõdud: rinnaümbermõõt RÜ, kaelaümbermõõt KÜ, randmeümbermõõt RnÜ, seljapikkus vöökohani SP, õlalaius ÕL ja varrukapikkus koos õlaga VP.
3. Mõõtudele lisasin sentimeetreid järgmiselt:
RÜ+20 (väiksemale, nt alla 8.a lapsele RÜ+17 - ise panin 66cm RÜle juurde vaid 15cm ja pärast tundus, et oleks võinud laiem olla).
KÜ+2
RnÜ+3
VP+3
SP+30 (väiksemale, nt minu poisil oli 36+15cm).
Varruka laius tuleb u 60 cm (lapsel - 50cm).
3. Lõikasin välja särgi erinevad osad. Õmblusvarusid arvestasin 1,5 cm. Õlalapile 0,5cm. Varrukasuule 2cm.

Mustas raamatus "Eesti rahvarõivad" lk 68 on toodud Juuru särgi lõiked.
4. Tegin varrukaotste tikandid - pilutikandi ja püvisilmtikandi. Kasutasin linast niiti või peenemat matti heegelniiti. Esimesena tegin just püvisilmtikandi, arvestades, et u 2cm peab jääma varrukaotsast keeramiseks.
Kuna mõlema tikandi laius on u 11 mm, siis alustasin püvisilmtikandi pika reaga (mitte kolmnurga otstega) 3cm kauguselt varukaotstest.
Püvisilmatikandil lugesin ühe piste kõrguseks 4 niiti ja laiuseks 6 niiti.
Siis tegin teisena pilutikandi. Pilutikandi ja püvisilmatikandi vahele jätsin 5 niiti.
Mustas raamatus "Eesti rahvarõivad. Mustrilehed" on selline pilt, leht G.
Püvisilmapiste õpetus raamatust O.Soone "Tikime" lk 48-49.
Tulemus on umbes selline:
5. Pilutikandi ja püvisilmatikandi vahelt tõmbasin välja keskmise niidi. Nüüd sai põimpiluga kinnitada varukasuu, st varukaots keeratakse ära kahe tikandi vahele ning kinnitatakse seal pilureaga.
6. Varrukasuu otsa tegin tikipiste.
7. Tegin pilukinnise särgi esiosale. (Rena blogis on selle õpetus olemas, ma ei hakka dubleerima.
Kui mehe kinnise puhul tuleks välja tõmmata niit 18cm pikkuses, siis lastel u 15-16 cm. Kontrolli kindalsti, et lapsel särk ka üle pea läheks!! NB! Pilukinnise lukk on Rena õpetuses veidi erinev.
8. Kinnise alla (1 cm vahega) tegin püvisimpistetikandis neljaharulise motiivi ning selle keskele sämppistesõõri.
9. Tegin õlaõmblused, õmblusvarud jäävad väljapoole. Õmblusniit nr 40 v 50.
10. Tegin kaelusesse kurrud (kaelusest 0,5 cm kaugusele, 3 tk, üksteisest 0,5 cm kaugusele). Ilusam on, kui kurrud on tihedamalt ühes kohas koos, mitte hajutatult.
11. Õmblesin peale õlalapid - kahe paralleelse tikipistereaga. Ridade vahele tegin sõlmpisted. Keskele (õlajoonele) tikkisin veel ühe tikipisterea.
12. Voltisin varrukapärad (4 volti) ja tegin varrukaõmblused (PESUÕMBLUS!) koos kaenlalappidega. NB! Raamatus on lõiked kaenlalappideta. Lappide mõõdud 8*8cm.
13. Õmblesin valmisvarrukad käeaukudesse ja tegin ka küljeõmblused (PESUÕMBLUS!).
14. Õmblesin särgi allääre.
15. Õmblen krae kaelusesse. Ümber krae serva tegin tikipisterea.
16. Valmistasin nööbi, nööpaugu.

Kui on midagi segast, küsige üle, proovin vastata. Kui ikka ei saa aru või soovid asjatundlikumat abi, siis soovitan minna Rahvaülikoolis Rahvarõiva Nõuandekoja koolitustele - TIKAND RAHVARÕIVAL, Silja Nõu ning SÄRKIDE ÕMBLEMINE, Kübe Koppelmann.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar